Pielęgnacja mopsa

O rasie » Pielęgnacja mopsa

Codzienna pielęgnacja włosa
Mops to pies o krótkim, miękkim i miłym w dotyku włosie. Szata ta nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale warto zadbać o skórę i sierść naszego pupila, aby wyglądała zdrowo i lśniąco. W okresie linienia warto wyczesać wychodzący podszerstek, aby włos szybciej się zregenerował. Używamy do tego gęstego, metalowego grzebienia oraz furminatora. W tym okresie warto również podawać naszemu psu biotynę oraz olej rybny.

Przygotowanie włosa do wystawy
Każda rasa wymaga specjalnej pielęgnacji wystawowej, mops również. Co prawda nie jest to tak pracochłonne jak w przypadku ras długowłosych, ale warto poprosić hodowcę, aby pokazał nam jak to robić. Do samodzielnego przygotowania mopsa do wystawy potrzebujemy degażówek dwustronnych lub jednostronnych (dla bardziej wprawionych osób), obcinacza do pazurów, metalowego grzebienia oraz stołu trymerskiego. U mopsa strzyżenie jest kosmetyczne, podkreślające jego walory. Podcinamy nadmiar włosów na ogonie, na tzw, portkach oraz u niektórych psiaków pod szyją. Należy pamiętać o przycięciu pazurów.
Najlepiej wykąpać psa 1-2 dni przed strzyżeniem.

Czyszczenie zębów
Psy wszystkich ras, z wiekiem, mają problemy z osadzaniem się kamienia nazębnego. Mopsy dodatkowo przy swojej krótkiej kufe i czesto nierówno ustawionych zębach mają utrudnione czyszczenie. Wbrew panującej ogólnie opinii, psy jedzące suchą karmę mają większy problem z czystością jamy ustnej niż też jedzące surowe mięso i kości. Jedząc surowe mięso i kości, pies zaczyna wytwarzać inne PH w swoim przewodzie pokarmowym i ślinie, a dzięki temu resztki jedzenia pozostające na zębach są szybciej trawione. Jednak zadbać o zęby należy zarówno u tych psów, które jedzą suchą karmę jak i u tych żywionych wg. BARF (surowe mięso i kości). Bezwzględnie najlepszym sposobem na pozbycie się kamienia nazębnego jest metoda mechaniczna, czyli jeśli nasz mops dostanie odpowiednie "coś" do gryzienia. Najlepiej do tego nadają się duże kości wołowe lub cielęce w formie surowej. Kość powinna być na tyle duża, aby pies nie mógł zjeść jej w całości, a jedynie obgryzać przez 2-3 godziny. Taką kość można bez problemu zamówić w sklepie mięsnym. Podawanie takiej kości raz w tygodniu prawie całkowicie wyeliminuje problem z kamieniem nazębnym. W przypadku bardzo zaawansowanego kamienia, początkowo kość należy podawać 2-3 razy w tygodniu. Kości podajemy podczas naszej obecności. Ten sposób pozbywania się kamienia jest bardzo skuteczny, a do tego przynosi wiele frajdy mopsikom. Jeśli to nie pomaga należy skonsultować się z weterynarzem.

Czyszczenie uszu
Delikatna wydzielina jest zjawiskiem fizjologicznym. Ucha nie należy nadmiernie czyścić, wpychać palca z watą lub patyczków. Wystarczy od czasu do czasu przetrzeć wacikiem lub wilgotną chusteczką zewnętrzną część ucha. Niepotrzebna ingerencja w naturalną florę bakteryjną może wręcz zaszkodzić zamiast pomóc. Należy pamiętać o osuszaniu ucha (np. ręcznikiem) po wodnych szaleństwach od których mopsy nie stronią. Jeśli w uchu zacznie pojawiać się niepokojąca nas brunatna wydzielina warto wypróbować jeden z płynów do czyszczenia uszu zawierających chlorhexydrynę, np. Canor lub Otoprof. Nie stosujemy płynów, jeśli nie ma nadmiaru wydzieliny ! Natomiast bolesność ucha, trzepanie głową, nadmierne drapanie po uchu są absolutnym powodem do niezwłocznej wizyty u weterynarza !

Czyszczenie fałdy nas nosem
Mopsy mają nad noskiem fałdę, jedne mniejszą, inne większą. Należy pamiętać o czyszczeniu zagłębień wokół fałdy. Przemywamy to ciepłą wodą podczas kąpieli, używając wacika lub gąbeczki. Na codzień jeśli zachodzi potrzeba przemywamy fałdę mokrym wacikiem. Jeśli nasz mopsik ma wyjątkowo duże predyspozycje do zbierania się brudu i nieprzyjemnego zapachu pod fałdką należy użyć płynów z chlorhexydryną.

Kąpiel
Najprostszą zasadą której zawsze się trzymamy - kąpiemy psa zawsze kiedy jest brudny. Oznacza to, że jeśli nasz pies kąpany był w poniedziałek, a we wtorek wrócił ze spaceru i kąpieli błotnej to czeka go również kąpiel wtorkowa. Ale jeśli przez ostatni miesiąc była piękna pogoda i nasz mops jest czysty to nie ma specjalnej potrzeby kąpania. Należy podkreślić, że brudny włos wpływa niekorzystnie na stan skóry . Dzisiejsze kosmetyki są opracowane specjalnie dla zwierząt, nie wysuszają skóry i są bardzo delikatne. Kąpiąc psa należy używać kosmetyków tylko dobrych, sprawdzonych firm, które są na bazie naturalnych składników. Osobiście mogę polecić trzy firmy kosmetyczne z których korzystamy - #1 All Systems, Pure Paws oraz Plush Puppy. Na pewno znajdziecie Państwo wiele produktów tych firm i obszerne opracowania jak ich stosować.

Pomocne linki:
Sewing - sklep ze sprzętem do strzyżenia 
1 All System - amerykańska firma kosmetyczna 
Plush Puppy - australijska firma kosmetyczna
Pure Paws

Read More Here https://www.bookhave.com.Up To 80% Off replica rolex watches.nice replica luxury watches.webpage rolex replicas for sale cheap.find out here now https://www.replica-watches.es/.Get the facts https://buyswiss-watches.com.com/.click resources replica richard mille.With Fast Shipping fake watches.Wiht Big Discount www.smartwatchesdeal.com.my company swiss replica watches.have a peek at this web-site https://www.mailwatches.com/.check here https://www.networkwatches.com.additional hints https://www.hotelswatches.com/.More Help https://www.cpatekphilippe.com/.Welcome To https://www.travelbellross.com/.click here to read https://www.richardmillealll.com/.my explanation richard mille replica.imitation www.realtywatches.com.Find Out More tag heuer monaco replica.